Rozhodnutí stát se pěstounem či osvojitelem je důležitý životní krok, který vyžaduje čistou mysl, podporu nejbližších, a především dostatek informací. Jen tak se můžete zodpovědně rozhodnout.

Přemýšlíte o tom, že byste se stali náhradními rodiči? Rádi vám pomůžeme zorientovat se v jednotlivých formách náhradní rodinné péče, přiblížíme celý proces od podání žádosti až po příchod dítěte do rodiny, odpovíme vám na vše, co vás zajímá, např. jaké děti přicházejí do NRP či v čem je výchova těchto dětí jiná než výchova vlastních dětí. Dále vám pro získání náhledu můžeme nabídnout možnost zúčastnit se vzdělávací aktivity pro náhradní rodiče v naší organizaci.

Nejčastější dotazy

Máte-li dostatek informací a jste-li pevně rozhodnuti, první vaše kroky by měly vést na obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde se dozvíte veškeré potřebné informace a obdržíte formulář žádosti o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli/pěstouny/pěstouny na přechodnou dobu. Máte z jejího vyplnění obavy? Rádi vám s tím pomůžeme. Podání žádosti je prvním krokem na cestě za přijetím dítěte do rodiny. Následuje návštěva sociální pracovnice ve vaší domácnosti, zdravotní a psychologické posouzení a příprava na to stát se náhradním rodičem.

Nabízíme vám bezplatné poradenství v naší organizaci, stačí si domluvit schůzku 🙂 Hledáte-li informace z pohodlí domova, doporučujeme webové stránky Krajského úřadu Moravskoslezského kraje (dejmedetemrodinu.msk.cz) a také námi vytvořenou brožuru pro zájemce, která obsahuje mnoho praktických informací a také pohled na náhradní rodinnou péči z perspektivy žadatelů, jejich vlastních dětí, dítěte, pro které se rodina hledá, a okolí žadatelů.