Občas jsou v životě chvíle, kdy nás něco trápí a nevíme, co dělat. Ať už je to trápení doma, ve škole či s kamarády, nikdy na to nejsi sám. Každé trápení se dá vyřešit, důležité je o tom někomu říct. 

Možností, komu se můžeš svěřit, je spousta:

  • rodičům nebo jinému blízkému člověku (tím může být babička, trenér, učitelka…)
  • pracovnici naší Poradny, která si na povídání s tebou ráda udělá čas
  • pracovníkovi na Lince důvěry, který je připraven pomoct ti 24 hodin denně na tel.: 596 318 080, 777 499 650

 

Jak můžeš kontaktovat pracovnici naší Poradny? 

  • e-mailem: pestouni@centrum-slunicko.cz
  • telefonicky nebo SMS zprávou na tel. č.: 730 815 314
  • na Facebooku stránky PoradnaSlunickoNRP
  • osobně na adrese Jurkovičova 1547, Karviná 6, zvonek č. 3

Děti, které z nějakého důvodu nemohou vyrůstat se svými rodiči, jsou pod zvláštní ochranou státu. A protože je takových dětí po celé republice hodně, existují tzv. doprovodné organizace, které těmto dětem a jejich pěstounům pomáhají. V takové organizaci pracuje také klíčová pracovnice, která k vám domů pravidelně chodí.

Klíčová pracovnice, říkejme jí třeba Aneta, je pracovnice naší poradny. Aneta vystudovala sociální obor na vysoké škole, aby dokázala pomáhat dětem i dospělým v nějaké náročné situaci, třeba když dítě vyrůstá jinde než u svých rodičů. Aneta k vám domů pravidelně chodí proto, aby si s tebou i tvými pěstouny povídala o tom, jak se máte, co potřebujete, co máte rádi a co vás naopak štve nebo trápí a také abyste společně přemýšleli, jestli je něco, co by se dalo ještě zlepšit, aby ses měl ještě lépe. 

Klíčové pracovnici, říkejme jí zase Aneta, se můžeš pochlubit, když se ti něco povede nebo máš prostě dobrý den. Stejně tak se na ni můžeš obrátit v době, kdy se ti zrovna nedaří, ať už ve škole, doma nebo s kamarády. Ráda ti také pomůže s výběrem střední školy či kroužků, které by tě mohly bavit. Budeš-li chtít pomůže tobě i pěstounům zajistit kontakt s tvou původní rodinou, nebo ti pomůže zjistit informace o tvé rodině. Na pravidelných schůzkách ti také řekne o výletech, táborech a akcích, které pravidelně pořádáme a kterých se můžeš zúčastnit.

Na začátku tohoto povídání jsme tě vedli k tomu, abys mluvil/a o tom, když tě něco trápí. Stejně důležité je, abys nám řekl/a, pokud nejsi s něčím spokojený/á. Může jít o spolupráci s klíčovou pracovnicí, s programem, kterého ses účastnil/a, nebo s jinou situací týkající se práce naší poradny. Jen pokud nám to řekneš, můžeme to ověřit a zajistit zlepšení.

  • Říct o tom své klíčové pracovnici nebo kterékoliv jiné pracovnici Poradny
  • Napsat nám o tom na e-mail pestouni@centrum-slunicko.cz
  • Zavolat nám to na tel. č. 730 815 314